Basketbalová akademie Sparta

Dny moravského dramatu v Praze (13-14.3.2004)

BA Sparta - EMOS Přerov 63:52, BA Sparta - BK Příbor 59:54 (po prodloužení)

[15.03.2004 14:00:11, J Němec]

Tento weekend přinesl rozuzlení postupové hádanky do finálového turnaje mladších žákyň. Obě utkání BA Sparty byla velmi vyrovnaná, to nedělní však představovalo svojí stavbou a dramatičností klasickou řeckou tragédii (naštěstí pro soupeře - děvčata z Příboru).

V sobotu BA Sparta měla vývoj zápasu pod relativní kontrolou po většinu utkání s výjimkou první poloviny poslední čtvrtiny (šňůra Přerova 9:0), v neděli v normálním hracím čase to bylo spíše obráceně (úvodní šňůra Sparty také 9:0). Sedm sekund před koncem normální hrací doby Příbor vedl o dva body a Sparta vyhazovala pod vlastním košem. Souboj trenérů při timeoutu naštěstí vyhráli domácí, neboť hráčky Příboru dostaly naordinovánu vysunutou obranu. Veronice Motlové se podařil přehoz přes celé hřiště, Verča Petrželová po kratším váhání přenechala míč Andree (nervy diváků si taky musí přijít na své) a ta z dvojtaktu dala klíčový koš. V prodloužení již si již BA Sparta nenechala vzít vítězství z rukou.

Hráčky se v obou zápasech o vstřelené koše dosti rovnoměrně rozdělily, bylo znát i jisté zlepšení v šestkách. Nacvičené akce vycházely v začátku utkání, potom snaha o dotažení akcí standardním způsobem za každou cenu znamenala často ztrátu míče špatnou přihrávkou. Střelba nebývala také optimálně ordinována, v klíčových momentech se z dálky střílelo zbrkle bez možnosti doskakování nebo se při nájezdu v tísni míč jen odhazoval směrem ke koši. Jak se v této soutěži stává tradicí, rozhodčí se v druhých půlkach utkání stávali spíše dobře placenými podavači míčů než posuzovateli faulů. V neděli neodpískali faul Příboru po dobu čistých deviti minut hry, rekordních bylo rovněž šest minut hry bez odpískání faulu na obou stranách a to se, jak bývá v takto rozhodujících zápasech zvykem, rozhodně nehrálo v rukavičkách.

Výrazným vítězstvím nad Žďárem a nad Pardubicemi se Slovanka dostala před poslední dvojicí zápasů do vedení soutěže lepším skorem ze vzájemných utkání před Spartou a Žďárem. Tato družstva mají devět vítězství a jistý postup do finálového turnaje čtyř. Pro boj o první místo a pořadatelství závěrečného turnaje má nejlepší pozici Žďár, který hraje poslední zápasy doma, Slovanka ale hraje na hřišti družstev, kterým už prakticky o postup nejde. Pro Příbor znamenala prohra v prodloužení se Spartou ztrátu reálných nadějí. Pardubice by nepostoupily pouze v případě dvojí svojí prohry a současné dvojí výhry Nuslí. To by znamenalo postup Nuslí nebo Příboru, pokud by tento současně dvakrát vyhrál (za předpokladu, že Nusle nevyhrají v Pardubicích o více jak 37 bodů).

Kontakt: basparta@atlas.cz